• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
HİZMETLER
IP ADRESİNİZ
ip adresi

Tevfik ÇOBAN
tevfikcobantosya@hotmail.com
Tosya için üç yol!..
19/01/2019

Bir mahalli seçim daha geldi çattı. Her seferinde ümitlendik ve beklenti çıtamızı yükselttik. Hep bu sefer Tosya kazanacak dedik. Ama olmadı. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Yıl 2019 yeni bir seçim, yeni bir fırsat, yeni bir sandığın getirdiği adam yerine konulmanın dayanılmaz hazzı!.. Bu yeni ışığın getirdiği yeni umutlar, yeni hülyalar ve 01 Nisan 2019 pazartesi gününe kadar devam edecek pembe hayaller. Bütün bu pozitif düşüncelerimiz 01 Nisan sonrasında da devam eder mi? Allah bilir.

Önmüzdeki yaklaşık 70 günlük sürecte politikacıların öylesine iltifatlarına maruz kalacağız ki, başımız dönecek içmeden sarhoş olduğumuzu farkedeceğiz. Ta ki 31 Mart akşamı sandıklar açılıncaya kadar. Sandıklar açıldıktan bir müddet sonra normal yaşantımıza döndüğümüzde, aslında son 70 günlük dönem içindeki bizin, biz olmadığımızı farkedeceğiz, farkedemezsek de kafamıza vura vura farkettirecekler.

Her mahalli seçim aklını kullanabilenlerin çoğunlukta olduğu toplumlar için bir fırsattır. Bu fırsatı iyi değerlendirenler bir sonraki seçime kadar hep birlikte kazanırlar. Tosya ve Tosyalının ali menfaatleride bu seçim sonucunda olumlu veya olumsuz yönde şekillenecektir.  Her mahalli seçimde olduğu gibi, bu seçimde de Tosyalının sandığa atacağı reyin yönünü şu üç seçenek belirleyecek:

-         Birinci seçenek; Tosyalının parti taassubu ve partisinin kazanması düşüncesinden hareket ederek sandıkta tercihini partisinin menfaatleri yönünde belirlemek.

-         İkinci seçenek; şahsi ve grupsal çıkarlarını dikkate olarak söz konusu çıkarlarına en iyi hizmet edebilecek aday doğrultusunda tercih belirlemek.

-         Üçüncü seçenek ise; Tosya ve Tosyalının gelecekteki ali menfaatlerini dikkate alarak en uygun adayı bulma yönünde tercihini belirlemek.

Eğer aklımızda ve planlarımızda Tosya’yı terk etmek yoksa, gelecekte de Tosya’da yaşamayı düşünüyorsak, bir ve ikinci seçeneklerin uzun vadede yöre insanına hiçbir katkı sunmadığı görülmüştür.

Saman alevi ile Vıkvık hamamının suyu ısınmaz. Bu sefer tercihimizi; kısa vadede bizleri mutlu ettiğine inandağımız küçük şahsi çıkarlarımız doğrultusunda değil, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini ve Tosya ve Tosyalının ali menfaatlerini düşünerek belirleyelim.

Biz nüfusu yüzbinleri milyonları aşmış bir ilçe değiliz. Biz köyleri de dahil nüfusu 50 bini bulmayan devamlı göç veren küçük bir ilçenin insanlarıyız  ve birbirimizi de,  adaylarımızı da çok iyi tanıyoruz. Hangisin neyi yapıp neyi yapamayacağı hakkında da bilgimiz var.

Bu güne kadar; bizler mahalli seçimlerde hep parti taassubu ve şahsi çıkarlarımız doğrultusunda tercih yaptık. Bunun sonucu olarak; içinden D-100 karayolu gibi uluslar arası bir yol nimetinin geçtiği ilçemizin nüfusu 50 bine ulaşamadığı gibi hala göç vermeye de devam ediyor. Binlerce  gencimiz işsiz veya işinden edilmiş gelecek kaygısı ile yaşıyor.

Bu seçimde ülke bekasını belirlemek için değil değil,  ilçemizin bekasını belirlemek için oy vereceğiz. Geçmiş mahalle seçimlerde kullandığımız İlk iki seçeneğin bizleri getirdiği yer ve durum ortada. Buyrun çok zor da olsa parti taassubu ve şahşi çıkarlarımızı kenara bırakıp bir kerecik olsun tercihimizi Tosya ve Tosyalının ali menfaatleri yönünde kullanalım. Partiler ve kişiler değil toplum kazansın…

 

 973 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Acaba mükerrir miyiz? - 28/10/2018
Biz bunu her zaman yapıyoruz. Hemde her şeye rağmen...
Hayalimizdeki REİS - 10/10/2018
Bir toplumu tanımak için seçtiği reise bakmak yeterli midir?
Virajlarımız - 31/05/2018
VİRAJLARIMIZ
Tosyalı vekil olacak mı? - 30/05/2018
1987 Yılından beri bir türlü gerçekleşmeye Tosyalı vekil hayali bu sefer olacak mı?
TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu