• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
HİZMETLER
IP ADRESİNİZ
ip adresi

Bir mezar taşı bir hayat öyküsü

BİR MEZAR TAŞI ve BİR HAYATIN ÖYKÜSÜ


Tosya Kaymakamı ( O zamanki tabirle Kaza Müdîri ) Hacı Hasîb Beğefendi , Sultan Abdülmecid döneminde, padişahın güvenini kazanıp memuriyetle taşraya gönderilen kişilere verilen '' Rikâb-ı Âlî Kapucubaşı '' ünvanı ile Tosya'ya tayin edilir.Kısa zamanda halkın sevgisini kazanan Hasîb Efendi miladi 18 Nisan 1860 Çarşamba günü ( Hicri,1276 yılı mübarek Kadir Gecesi) şair Lütfî'nin deyişiyle '' füc'eten ''( aniden )vefat eder.Abdurrahman Paşa Camii'nin kıble tarafındaki hazireye defnedilir gözyaşlarıyla..

Genç kaymakamın ani vefatı Tosya ve vilayet merkezi Kastamonu'da büyük üzüntüyle karşılanır.Bu arada söylentilerin de ardı arkası kesilmez.Bazı zevat ölümü şüpheli görmektedir.Bu şüphelere son vermek isteyen vali ,tabiplerden oluşan bir heyeti acele Tosya 'ya gönderir.Kabri açılıp Osmanlı tarihindeki ilk otopsilerden biri gerçekleştirilir..Otopsi sonucunda,mezar taşındaki ifadeye göre şüpheler '' zâil'' olur ve kabir kapatılır.

Mezar kitabesi, mermer üzerine güzel bir '' tâlik'' hatla ustaca kazınmış. Fes stili sultan Abdülaziz dönemi '' Azîzî '' tabir edilen fesdir.

Manzum mersiye dönemin Kastamonulu şairlerinden Lütfî tarafından yazılmış olup son mısrada ebcedle tarih düşürülmüştür.

Kitâbe,'' Ah minel mevt ! '' (Ah'ım, ölüm yüzünden ) başlığıyla ve '' Figânım hazret-i el-hacc Hasîb Beğefendi'nin vefâtından ''.. dizeleriyle başlayıp 12 satırdan oluşuyor.Satırlar eğik olarak tertib edilmiş,araları cetvelle ayrılmıştır.
İşte hayat böyle bir şey..Zaman, anılarla birlikte tüm acıları silip gitmiş. Vefatı olay olan , günlerce,aylarca konuşulan böyle bir insanın yaşadığı bile unutulmuş..

Mezar taşları işte bu açıdan korunması gereken önemli birer belge, aynı zamanda hattıyla ,tasarımıyla.,sözleriyle , nadide kültür varlıklarımızdır.Bu vesile ile Hacı Hasîb Beyefendiyi'de hayırla ve rahmetle anmış olalım.Mekanı cennet olsun..

Tuncay SAKALLIOĞLU

  
1003 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu