• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
IP ADRESİNİZ
ip adresi

BEKLENEN HİZMETLER

  • TOSYA - KASTAMONU DUBLE YOLU
Siyasiler tarafından 2011 yılında yapılarak hizmete açılacağı, Kastamonu Valiliğince de 2012 yılında hizmete açılacağı bildirilen Kastamonu-Tosya duble aradan geçen yıllara rağmen yapılmamış, yapılması içinde bir arpa boyu yol alınmamıştır.

Tosyalı hala mühendisinin eşek olduğunu iddia ettiği 196 virajlı Kastamonu Tosya yolunu kullanmaya devam etmektedir.
  • DEVREZ ÇAYI ISLAHI
Pirinci ile dünyada tanınan Tosya'nın pirinç tarlalarının can damarı aynı zamanda piriç tarlalarını bir bölümünü de alıp götüren DEVREZ ÇAYI ıslahı 1980 li yıllardan beri siyasilerin vaatleri arasında yer almasına rağmen bu güne kadar gerçekleştirilmemiştir.

Bürokrasi yapmama gerekçesini Çankırı-Kurşunlu ilçesine yapılacak olan Kızlaryolu Barajı yapıldıktan sonra yapılacak bahanesi ile açıklamakta. Siyasilerimizde böylesi bir hizmete el atmamaktadır.

Tosya'da pirinç üretimi gün geçtikçe gerilemektedir.

  • MODERN MEZBAHANE
Aytaç tesisleri için yer vermeyen Tosya Belediyesi, halkın gözünü boyamak adına bir modern mezbane yapma vaadini yıllarca her seçim öncesinde dillerdirmiş ancak seçim bittiğinde rafa kaldırmıştır.

Göstermelik olarak Hayvan Pazarı bölgesine atılan mezbane temelinde dikilen çamların boyu 2 metreye yaklaşmaktadır.

Son dönemde yine mezbane ile ilgili söylemler yüksek sesle dile getirilmeye başlamıştır. Umarız bu sefer gerçekleşir.
  • KIZLAR YOLU BARAJI
2000'li yılların başında ilgili bakanlıkça proğramdan çıkarılan, ancak her seçim döneminde temcit pliavı gibi halka vadedeline baraj bölge milletvekilleri, sivil toplum örgütleri ve yerel siyasilerin çabaları ile tekrar proğrama alınmıştır.

Yapımı halinde Tosya'daki tarım alanlarının su problemi kalmayacaktır.

İhalesi yapıldı..

  • D-100 KARAYOLU KAVŞAKLARI

Ölüm kavşakları diye de adlandırılan kavşaklar ne yazık ki her yıl onlarca cana malolmasına rağmen bir türlü yapılmamış, yapılmadığı gibi siyasilerin yılda bir kaç defa yakında başlıyor beyanatları basında yer almıştır.

Bürokrasi bu kavşaklarda meydana gelen ölüm ve yaralamalı kazalara sessiz kalmış hatta devrin valisi sözde halka TARLAYA GİRER GİBİ OTOYOLA ÇIKMAYIN  tavsiyesinde bulunmuştur.

Bu tavsiye Kastamonu bürokrasinin Tosya'ya bakış açısını göstermeye yetmektedir. Aradan geçen bunca zamana rağmen ölüm kavşakları olduğu gibi yerinde durmaktadır. Henüz olumlu yönde bir çivi dahi çakılmadığı gibi yasal mevzuatı ters düz edip kavşak yapımı için onay alındığını ayrıca onay tarihinde aylarca önce yapılmış bir ihaleye dahil edildiği beyanında da bulunulmuştur.

Geçte olsa kavşakların yapımına başlanmıştır. Umarız en kısa zamanda bitirilerek hizmete açılır.

  • 1000 GÖLET PROJESİ KAPSAMINDA YAPILACAK GÖLETLER

İlgili bakanlıkca Türkiye çapında yürütülen bir çalışma olan 1000 gölet projesi kapsamında Tosya ilçesine 3 gölet yapılacağı sözü verilmiştir.


Tosyalı bir umitle bu göletlerin yapılacağı günü beklemektedir. Göletlerin Tosya tarımına büyük katkısı olacaktır.

Çalışmalar devam ediyor.
  • KENT TARİHİ MÜZESİ
Tosya Belediye Başkan adayları tarafından iki dönemdir dillendirilen ve Kültürel anlamda Tosya'nın büyük bir eksikliğini gidereceği değerlendirilen Kent Tarihi Müzesi henüz gerçekleştirilmediği gibi müzede sergileneceği sözü verilen Türkiye'nin ilk çeltik farikasına ait makinalar D-100 karayolu kenarında kendi kaderine terk edilerek buhar olması sağlanmıştır.
  • ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN BURS HAVUZU
Türkiye çapında yerel siyasilerin ortak vaadi  olan bu burs havuzu henüz gerçekleşmemiştir.
  • MESLEK EDİNDİRME KURSLARI
Tosya Belediye Başkanlığı adaylarınca seçim sathı mahallinde bol keseden atılan vaatler arasında bulunan Meslek Edindirme Kursu ile ilgili belediyemizin herhangi bir çalışması olmamıştır.
  • AÇIK VE KAPALI OTOPARKLAR YAPILMASI
Trafik soruna yaşayan Tosya'da araçlar için mevcut parlara ilave açık ve kapalı otoparklar yapılacağı vaadi gerçekleşmeyen vaatler arasında yerini almıştır.
  • OTOGARIN D-100 KARAYOLUNA UYUMLU HALE GETİRİLMESİ
Tosya Otogarınan yapıldığı günden itibaren bütün siyasiler TOSYA OTOGARINI D-100 karayoluna uyumlu bir şekle sokacakları vaadinde bulunmuşlardır.

Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun birçok şehri bu yolu kullandıkları halde otogara gir-çık yaptarılmamakta, yol kenarlarında indir bindir işlemi yapılmaktadır.

Tosya'ya ekonomik anlamda büyük getirisi olacak otogar ne yazık ki DON FABRİKA'sı olarak kullanılmakta ve yerel siyasileri utanç abidesi olarak yerinde durmaktadır.
  • ÇEVRE YOLU
Yıllar önce Tosya şehir içi trafiğini rahatlatmak ve ağır tonajlı arabaların şehir içinden geçişlerinde oluşturdukları tehlikeleri bertaraf etmek adına yapımına başlanan çevre yolu aradan geçen bunca zamana rağmen köy yolundan daha kötü bir durumda patika vari hizmet vermektedir.
  • DİYANET ÖĞRENCİ YURDU
Tosya Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin yurt sorununu çözmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanı hemşerimiz tarafından söz verilen ve Tosya Belediye Başkanlığı'nca yer tahsisi ve devri yapılan ancak hemşerimizin Diyanet İşleri Başkanlığından ayrılması sonucunda yapılmasından vaz geçilerek Devlette devamlılık ilkesine aykırı haket edilmiştir.

Halen Tosya Meslek Yüksekokulu öğrencilerinden hatırı sayılır bir bölümü barınma problemleri yüzünden kayıtlarını dondurup ilçeden ayrılmaktadır.
  • KARADENİZ OTOBAN YOLU
Ulaştırma Bakanlığınca her türlü çalışması yapılan ve güzergahı belirlenen ve Tosya'dan geçecek olan Karadeniz Otoban Yolu, Kastamonu ve Karabük ili iktidar vekillerinin güzergah değişikliği yönünde yoğun çalışmalarına rağmen güzergah değiştirilememiştir.

Henüz yol yapımına başlanmamıştır.
  • HIDIRLIK TEPESİNE TELEFERİK
Bir kaç dönemdir Tosya Belediye Başkan adaylarınca dile getirilen ancak belediye başkanı olduktan sonra unutulan bir proje, son günlerde yine yapılacak, edilecek türünden cekli caklı cümleler kurulmaya başlandı.

Umarız en kısa zamanda kaynak bulunur ve Tosya için ayrı bir güzellik gerçekleştirilmiş olur.
  • FAKÜLTE BİNASI
Meslek Yüksek Okulu İstemiyoruz. Fakülte istiyoruz. Türünden siyasilerin vaatleri olmasına rağmen bu vaatte gerçekleşmemiştir.

Tosya Meslek Yüksek Okulu ek binası kaba inşaatı yardımseverler tarafından yapılmış mevcut haliyle üniversiteyi devredilmiştir.

Kastamonu Üniversitesi tarafından inşaat devam ettirilecek.
  • SPOR ALANLARI
Tosya İzzet Aksalur Stadyumu çevresinde bulunan ve spor alanı olarak belirlenmiş araziler Marangoz Sanayi esnafında kereste kurutma alanı olarak kullanılmaktadır.

Siyasilerin basında yer alan vaatlerine göre bu alanlara antrenman sahaları yapılacak ve Tosya gençliğinin hizmetine sunulacak.

Marangozlar tarafından kullanılan arazinin bir bölümüne antrenman sahası ve küçük çaplı bir tesis yapılmıştır.
  • PİKNİK VE MESİRE ALANLARI
Yeni piknik ve mesire alanları inşa edileceği yolunda çeşitli vaatler verilmesine rağmen, üçolukları dışında henüz bir çalışma yapılmamıştır. Son zamanlarda Hıdırlık Tepe'sinde de çalışmaların başlayacağı haberleri medyada yerini almıştır.
  • ADLİYE SARAYI
2010 Yılında Tosya Belediye Başkanlığı'nca pirinç pazarı B bloğun bulunduğu yerden yer tahsisi yapıldığı halde aradan geçen bunca zamana rağmen herhangi bir olumlu gelişme olmadı.
  • BELEDİYE SARAYI
Yıllar önce yapılmış yetmediği için üzerine bir kat çıkılarak ihtiyaca cevap verir hale getirilmiş mevcut hizmet binasının günümüz ihtiyaçlarına cevap veremez duruma gelmesi nedeniyle yeni hizmet binası yapımı için harekete geçilmiştir.
  •  HÜKÜMEN KONAĞI

İlçemizin hükümet konağı kaymakamlığı ihtiyaçlarına cevap vermediği için daha büyük ve ihtiyaca cevap verebilecek bir hükümet konağı ihtiyacı mevcuttur.


Hükümet konağı yıkılmış ve yenisinin yapılmasına başlanacaktır.
  •  

Yorumlar - Yorum Yaz
TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu