• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
IP ADRESİNİZ
ip adresi

DOĞAL GÜZELLİKLER

DOĞAL GÜZELLİKLER


Kastamonu ilinin sirin ilçesi Tosya'da da bu aradigimiz güzelliklerin dopdolu oldugu tabiat harikalarinin bir çogu ile beraber olmak mümkündür.

Yesille mavinin uyumlu beraberligi sonucu olusmus iki tane orman içi gölü, bu göller tabii olarak olusmus, Orman Isletme Müdürlügünün ek tesisleride eklenince bir tabiat harikasi olarak karsimiza çikmistir. Bu göllerin adlari "Dipsizgöl ve Yesilgöl’dür

DIPSIZGÖL : Dipsizgöl deyince insanda, bir ürperis yaratan sonsuzluk hissi uyanabilir. Oysa her sey gibi bu gölünde bir sonu vardir. Gölün orta kismi diger taraflarina göre daha derin oldugu için bu ismi almistir. Ilçemizin kuzeybatisina düsmektedir. Dipsizgöle ulasmak için Tosya- Ankara ve Istanbul sosesini takip eden 14 Km. den, Karabey Jandarma karakolundan stabilize yola çikmak yeterlidir. Bu cennet kösesine gidebilmek için Tosya'dan 25 km. uzaklasmak Orman Isletme Müdürlügüne ait konaklama ve dinlenme tesisleri ile  unutulmaz bir gün yasanabilir.Göl, suyunu bulundugu yerin yanlarindaki dereciklerden almaktadir. Gölün alani 500 m2’dir..

YESILGÖL: Tabiatin güzelligini özünde saklayan, simgesi olan yesili, gözler önüne seren bir diger göl de "Yesilgöl"dür. Etrafini çevreleyen yesil ormanin göle yansiyan rengi ve yosunlarin etkisi ile yesil olarak görülür ve "Yesilgöl" ismi de buradan gelir.

Yesilgöl, ilçemizin güneyinde Sekiler köyünün arka kismina   düsmektedir.   Sevinçören Köyü  ve Kargin Köyünü takiben stabilize bir yolla ulasimi  saglanmaktadir. Ilçeye uzakligi 30 km olup, alani da 1000 metrekaredir. Göl suyunu bulundugu yerin altindan ve yanlarindaki  dereciklerden   almaktadir.  Orman  Isletme Müdürlügünün isyeri  merkezinde olan gölün etrafinda piknik ve mesire yerleri de bulunmaktadir.

ÇUKURHAN : Tosya merkezine 25 km  uzaklikta bulunan Çukurhan, dogal piknik alanlarina ve Orman Isletme Müdürlügüne ait Bungalova evlerine sahiptir. Tesisin etrafinda dogal sular yesil alanlar ve spor alanlari mevcuttur.

BAG EVLERI (GÜMELELER) : Tamami ahsap ve kerpiçle yapilan çogunlugu 2 katli dubleks yapilardir. 1’inci katinda yerel agizla “çikartma” adi verilen 3 tarafi açik üstü ahsap çati ile kapali teras bulunur. Genelde banyo yerine ahsap yikanma dolaplari kullanilir. Büyüklükleri ise zeminde 40 m2 ile 50 m2 arasindadir. Zemin katlarinda girisleri ayri hayvan beslenebilen ahir ve agillari  mevcuttur.     
                      
Tosya Deringöz Mevkiinde Bir Bag Gümelesi 1999

TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu