• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
IP ADRESİNİZ
ip adresi

Tosyalı Nazife Hanım


Tosyalı Nazife Hanım

          Sakarya Savaşı günlerinde, erkeklerle beraber cepheye gitmek için di­lekçe veren kadınlardan söz edilmektedir ki bunlardan birisi de Tosyalı Nazife Hanım'dır. Tosyalı Nazife Hanım, Fırka'ya bir dilekçe vermiş ve kendisinin askere alınmasını istemiştir. Söz konusu dilekçede şu ifadelere yer verilmiştir:


"Anavatanımızın bütün mevcudiyeti ile millî istiklâlimizi mahvetmek hülyası ile hücum eden rezil Yunan palikaryalarının namussuz ve pek kirli ayaklarını mukaddes topraklarımız üzerinde görmesini hiçbir zaman arzu etmeyen kadınlar, vatanın kurtuluşu uğrunda, cephelerde kahramanca çar­pışan erkek kardeşlerimle beraber bu mukaddes dinî vazifede benim de bu-lunmaklığım hususunda fedaî olarak cepheye harekete hazır bulunduğum­dan yüksek müsadelerinin verilmesi".

22 Ağustos 1921 günü Nasrullah Meydanı'nda yapılan mitingde, Miralay Osman Bey bu dilekçeyi okumuş ve şiddetle alkışlanmıştır.

ismail Habib Bey, Açıksöz'de yazdığı "Tosyalı Kız" adlı başmakalesinde, söz konusu dilekçenin 21 Ağustos 1921 günü Fırka'ya geldiğini belirtmiş ve Türk kadınlarının vatan ve millet yolunda yaptıkları fedakârlıkları anlatmış­tır.
TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu