• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
Üyelik Girişi
Site Haritası
IP ADRESİNİZ
ip adresi

İFTARI BEKLİYOŞKENE


İFTARI BEKLİYOŞKENE


Dede – Müzeyyen gızım topa ne gada galdı.

Müzeyyen – Dide daha ipiy va. Anamgil yimegleri hazılıyola.

Dede – Iramazanda onların işi bek golay canım. Yimeglerin hepsini huruna
sürüyola zatin. İftariyelikleri de goyunca sufra tamam işti.

Babaanne – Evin adamlarına iş golay tabi. Sufraya oturunca taarana, tatarböreee, mantı isdiyonuz emme!

Ahmet – Böön bek ıccak varıdı. Tükanda güneşin aanında biştük. Ayşa soğuk suyu hazırlan neşapa neşapa içeceen.

Ayşe – Tamam, tamam! Bizim de evde canımız çıktı. Bi caba yaprak sarduk. Üç pezü de etli mantı açduk. Bizimde ciğerimiz börtdü.

Dede – Yavv tavuk eşindüğünü iş sanıyo. Onla sizin göreviniz, yapacanız tabi. Iramazanda yimeyipde ne zaman yiyecööz.

Ahmet – Huruna ne sürdünüz böön.

Ayşe – Her zamanki şiyle işte. Keşgek, patat yahnisi, et yahnisi. Anam ecük börülceyle nohut da sürüviyelim, temcütde pilavın yanına gatık olu didi emme hurunda yir galmadı. Cabalar hep artdı. Gonşula goca goca cabalara sürüyola hurun el gada zati. Hemen doluviyo.

Dede – Temcütde ne yiyecööz.

Babaanne – İfdarı itti de temcüdü düşünüyo şuna bak.

Ahmet – Gız ana zatin bi iftarda bi temcütde yiyoz. Iramazanda iisan bek sümdük oluyo. Sufraya oturunca da iftariyeliklerile doyoz . Hasan bideleri yımırtalı-susamlı alaydın bari.

Hasan – Yımırtalı-susamlı alıyın diyi ipiycene guyruk bekledim. Gaste kaadınada sarıvidile. Iccak ıccak getüdüm.

Dede – Yavv size temcütte ne yiyecööz diyon cevap vimiyonuz. Bişi yapmanda bıkar gibi oldum gayrik bişiden. Pilav büşün de yiyelim.

Babaanne – Ben de pilav büşürelim didiydim emme, börlceyi süremedük huruna. Ne bişüreceemizi de şaşuduk gayri.

Dede – Bana bakın ipiyden beri saçalama yimedük. Temcüde gabak saçalayvin. Üstünede aygudu dökerüz. Bek gözel olu.

Babaanne – Geçenlerde saçalamayla oruç mu dutulu diyodun ya. Şindi de temcütde yiyelim diyon.

Dede – Gız işte canım çekdi. Neydecööz diyi gara gara düşünüyonuz. Aslında her yimekte iisanın imüğünden ya dana ya dene geçecek. İkisi bi arada olunca daha gözel olu emme…

Babaanne – Bıkmadın her gice pilav yimekden. Bööcede dilim yapalım bari. Yımırtasını çok yaparuz, aaşama gada dok dutar.

Dede – Gız biz Tosyalıyuz. Pilav yimeden garın doyar mı?

Müzeyyen – Aslan babaannem benim. Dilim yapiving gı. Zabalayın bende yirin. Beni de galdun temcüde diyon diyon galdumuyonuz.

Ayşe – Gız gızım sen daaa güccüksün. Böyüyünce dutarsın orucu. Okulda göbelle yirken canın çekinü.

Dede – Benim torunumun neresi güccük dörde gidiyo. Biz onun yaşındayken bağda çalışıyoduk emme orucu da dutuyoduk. Bööce galdun gızımı da. (Kısa sessizlik) Gızım sen şu topa bakhele atılmamıyo daa.

Ahmet – Anaşılan bubam böön bek acıkmış. Sanki gız topa bakınca hemen atılı virecek.. Daha huruna sürdüklerimiz gelmedi buba. Topa yarım saat gala çıkarıyola.

Meliha – (Elinde cabalarla dolu bir siniyle içeri girer) İrriii gız ana. Bu aaşam hurunun önü bi galabalık bi galabalık. Bi de Fadime Diyzeylen Rohiye Diyzenin cabası yaaniş olmuş. Onların yüzünden giç galduk. İyiki biz cabaların üstüne ojeylen işaret goduk. Bizimki yaaniş olmuyo. Huruncu Hatiyce Diyze de cabalarını da bilmiyola gayri diyi onlara öykelendi. Gelberisini dakınca eltisin cabasını dökdü. Bu aaşam hurun evi sinema gibiydi.

Ayşe – İrrii gı orda olupda bakmalıydı. Horiyenin elma gallesi artdıydı. Hatiyce de aaşam bu garı cingar çıkaru didiydi. Ben de huruna mercümek sürüyün didiydim. Mis mis bek hazı oluyo emme hurunda yir yooodu diyi hazırlamadımıdı.

Dede – Eskiden o hurun herkeşlere yitiyodu emme nifos galabalıklaştı gayri. Bu mahalleye bi hurun daha yapmalı. Gız garı biz yapalım mı yini hurunu. Becerebilü müsünüz?

Babaanne – Aman herif o iş bek zor. İl alemin aazının gokusunu çekemen ben. Herkes lafa geleciye garışu. Bilü bilmez gonuşula. Zatin bizim ev galabalık bi de hurunculuğu çekemen .

Dede – İyi de her aaşam bi yarma odun getürüle, gelen odunun yarısı bile yanmaz. Iramazan bitince altunda viriyola. Emme ipiycene de hakgı geçiyo huruncunun. Zabalayın hurunu hazırlayacan temüzliyecen yakacaan. Cabalara suyu dolduracan. Gelmiyenlere haber yollayacan. Cabaları sürecen. Soona da hurunun ağzını çamurula sıvıyacan. Aaşam oluncada içerden çıkaracan. Kârlı emme zahmetli iş. Yaparuz dirseniiiz yarin Huruncu İreceb’i buluyun da bahçaya yapduralım. Iramazandan soona da ev ekmeee iderüz. Tarana ya neyn bek gözel olu. Ne diyonuz?

Babaanne – Ben garışman. Gelingine söyle. O ben becerün dirse ben de yardım iderin.

Ayşe – Anamın da göönü va buba. Bazen yapacak iş arıyoz gışın neyn. Yaparuz elimizden geldüğünce. Hem mahalleyede hizmet itmiş oluruz mübarek günlerde.

Müzeyyen – Gız ana baaa gol da yapıvirü müsünüz, ev ekmeği yapıyoşkene?

Ayşe – Yaparuz gızım. Soğanlı bide de yaparuz. Hem gayrik bizim cabala da artmaz.

(Bu arada dışarıdan top sesi gelir. Arkasından akşam ezanı okunmaya başlar.)

Dede – Hurun lafı idiyoz diyi topu unutduk. Hadi bakalım herkes sufraya…


 Erol SEVDİ
15 Haziran 2012 - Tosya


Yorumlar - Yorum Yaz
TOSYALI-DER
Takvim
NAMAZ VAKTİ
Hava Durumu